Пожежний сезон 2026 року в Європі не перевищив рекорд 2025-го за сукупною площею в ЄС, однак став надзвичайним за географією та структурою збитків. За оперативним зрізом Global Wildfire Information System (GWIS), зчитаним 31 серпня, в Україні від початку року вогнем пройдено 413,1 тис. га. Якщо Росію, яку GWIS враховує всією територією разом із Сибіром і Далеким Сходом, винести за межі прямого європейського порівняння, Україна посідає перше місце за абсолютною площею, Іспанія — друге, Італія — третє, Франція — четверте.
За часткою території картина інша. У Чорногорії пожежі охопили 1,74% площі країни, у Боснії і Герцеговині — 1,05%, у Північній Македонії — 0,775%. Україна з показником 0,687% перебуває приблизно на четвертій позиції. Водночас найбільше відхилення від власної багаторічної норми зафіксоване не на півдні, а в Бельгії: її поточна площа пожеж у 10,36 рази перевищує середній показник за повні 2012–2025 роки.
Ключовий висновок полягає в тому, що у 2026 році не можна виділити окрему «найбільш постраждалу» від пожеж країну. Росія має найбільшу абсолютну площу в масиві GWIS, Україна — найбільшу площу серед держав, які можна коректніше порівнювати в географічній Європі, Чорногорія — найбільшу частку території, а Бельгія — найсильніше перевищення власної історичної норми.
Для дослідження використано дві системи Об’єднаного дослідницького центру Єврокомісії. GWIS формує оперативні оцінки на основі теплових аномалій MODIS і VIIRS, об’єднаних у пожежні події. Такий підхід дає швидке й широке покриття, але може включати контрольовані випалювання та не завжди точно відділяє рослинність, ліс, сільськогосподарські землі й пожежі іншого походження. European Forest Fire Information System (EFFIS) картографує переважно пожежі площею близько 30 га і більше, використовує оптичні знімки MODIS, VIIRS та Sentinel-2 і уточнює периметри візуально. За оцінкою JRC, охоплені EFFIS події становлять близько 95% загальної вигорілої площі в ЄС, хоча система також може містити приписані та контрольовані випалювання.
Через різну методику цифри не взаємозамінні. Наприклад, на момент зрізу GWIS оцінював Іспанію у 242,1 тис. га, а EFFIS — у 295,6 тис. га; для Італії відповідні показники становили 118,3 тис. га і 96,5 тис. га. Їх не можна додавати або трактувати як взаємне підтвердження. GWIS використано для загальноєвропейського рейтингу, EFFIS — для контрольної оцінки ситуації в ЄС.
Офіційна сторінка JRC, оновлена 31 серпня о 09:18 CEST, повідомляє, що до 30 серпня в ЄС вигоріло 636,1 тис. га в межах 1 861 великої пожежі. Це на 36% менше, ніж на ту саму дату рекордного 2025 року — 993,3 тис. га, але тижневий показник на 26 серпня — 634,0 тис. га — більш ніж удвічі перевищував середнє за 2006–2025 роки для цієї дати, 313,2 тис. га. За EFFIS, Іспанія, Франція, Італія, Португалія та Греція разом забезпечили близько 92% вигорілої площі ЄС.
Згідно з цими даними, станом на кінець літа найшвидше зросли оцінки для Чорногорії, Північної Македонії, України та РФ. При цьому частина приросту відображає як нові пожежі, так і уточнення вже зафіксованих подій.
Рейтинг GWIS за абсолютною площею пожеж
Місце | Країна | Вигоріла площа 2026 року, га | Частка території країни | 2026 рік до середнього за 2012–2025 роки |
|---|
1 | Росія, європейська частина | ≈450 000; діапазон 300–600 тис. (6 749 571 на всій території РФ, згідно з даними GWIS) | ≈0,114%; діапазон 0,076–0,152% (0,3988%) | ≈47,1% |
2 | Україна | 413 121 | 0,6870% | 42,0% |
3 | Іспанія | 242 108 | 0,4785% | 144,1% |
4 | Італія | 118 258 | 0,3924% | 79,1% |
5 | Франція | 105 114 | 0,1905% | 248,3% |
6 | Португалія | 60 515 | 0,6563% | 50,4% |
7 | Боснія і Герцеговина | 53 825 | 1,0511% | 85,9% |
8 | Румунія | 33 377 | 0,1400% | 19,5% |
9 | Сербія | 29 587 | 0,3348% | 43,2% |
10 | Велика Британія | 28 299 | 0,1162% | 190,4% |
11 | Греція | 25 451 | 0,1929% | 37,5% |
12 | Чорногорія | 23 205 | 1,6801% | 65,5% |
13 | Північна Македонія | 19 238 | 0,7482% | 62,9% |
14 | Албанія | 16 325 | 0,5679% | 35,5% |
15 | Білорусь | 15 617 | 0,0752% | 31,6% |
16 | Болгарія | 9 656 | 0,0870% | 10,4% |
* У дужках у рядку показників РФ наведено дані для всієї міжнародно визнаної території Росії. Крим та інші тимчасово окуповані території України до європейської частини Росії не зараховуються.
Чорногорія вже втратила 1,74% території, але це лише близько 66% її середнього повного року за 2012–2025 роки. Подібна ситуація у Боснії і Герцеговині, Північній Македонії та Албанії: локальне навантаження дуже високе, проте історична база також відображає регулярні великі пожежі.
Навпаки, для країн Північно-Західної та Центральної Європи невелика частка території може бути безпрецедентною. Поточний показник Бельгії у 10,36 раза перевищує середній за повний рік, Нідерландів — у 3,08 раза, Австрії — у 2,55 раза, Франції — у 2,48 раза, Німеччини — у 1,91 раза, Великої Британії — у 1,90 раза. У Бельгії один масштабний осередок у природному районі Високі Фени охопив близько 3 тис. га і радикально змінив національну статистику.
Рейтинг за перевищенням власної середньорічної норми пожеж
Місце | Країна | 2026 рік, га | Середнє за 2012–2025 роки, га | Відношення |
|---|
1 | Бельгія | 5 433 | 524 | 10,36 рази |
2 | Нідерланди | 1 787 | 580 | 3,08 рази |
3 | Австрія | 1 914 | 749 | 2,55 рази |
4 | Франція | 105 114 | 42 344 | 2,48 рази |
5 | Німеччина | 8 517 | 4 449 | 1,91 рази |
6 | Велика Британія | 28 299 | 14 861 | 1,90 рази |
7 | Данія | 1 177 | 789 | 1,49 рази |
8 | Іспанія | 242 108 | 168 015 | 1,44 рази |
9 | Ірландія | 5 655 | 4 827 | 1,17 рази |
10 | Норвегія | 971 | 858 | 1,13 рази |
Цей індикатор навмисно порівнює неповний 2026 рік із середнім повним роком. Він добре показує, де сезон уже вийшов за звичний річний масштаб, але не є класичним порівнянням із тією самою календарною датою і не повинен називатися статистичною «аномалією» без додаткового сезонного аналізу.
Україна: природні пожежі та війна
Український показник у 413,1 тис. га — це на 35% більше, ніж у вихідному зрізі, і близько 0,69% міжнародно визнаної території країни. За абсолютним показником Україна випереджає Іспанію на 171 тис. га. Проте супутникова система фіксує факт проходження вогню, а не його причину. В умовах війни до спеки, посухи, необережності й підпалів додаються обстріли, вибухи та загоряння вздовж лінії фронту.
Через це середній показник GWIS за 2012–2025 роки — 984,8 тис. га — непридатний як «чиста» кліматична норма для України, адже він включає роки повномасштабної війни з винятковими площами фронтових пожеж. Для коректної атрибуції потрібні щонайменше окремі бази до 2022 року та після 24 лютого 2022-го, а також накладання периметрів на дані про бойові дії, тип земного покриву й промислово забруднені території. JRC уже фіксував особливу роль України: у 2025 році на неї припало майже 30% усієї площі, картографованої EFFIS у ширшому регіоні Європи, Близького Сходу та Північної Африки.
Балкани: максимальне навантаження на невеликі країни
Чорногорія, Боснія і Герцеговина, Північна Македонія, Албанія та Сербія разом мають близько 142,2 тис. га за GWIS. Для великих держав це не рекорд, але для невеликих гірських країн означає одночасний удар по лісах, пасовищах, водозборах, дорогах, енергетичних мережах і туристичних територіях.
Висока вразливість регіону формується не лише через погодні умови, а й через відтік населення з сільських районів, занепад традиційного випасу та обробітку землі, накопичення сухої біомаси, фрагментовану забудову на межі лісу й населених пунктів та обмежені авіаційні ресурси, які посилюють наслідки. Тому частка вигорілої території тут краще описує тиск на національні екосистеми й бюджети, ніж місце в абсолютному рейтингу.
Вплив на екологію
Пожежа перетворює накопичений у рослинності й ґрунті вуглець на вуглекислий газ, чадний газ, метан, чорний та органічний вуглець і дрібнодисперсний пил. Водночас вигорілий ліс або чагарник тимчасово втрачає здатність поглинати CO₂. Це подвійний ефект — миттєві викиди плюс ослаблення майбутнього поглинання, хоча його тривалість залежить від тяжкості пожежі та відновлення екосистеми.
CAMS у липні зафіксував рекордні для пори року пожежні викиди у Франції та значно вищі за середні в Іспанії. У Бордо добова концентрація PM2.5 перевищувала 300 мкг/м³ при європейському референтному рівні 25 мкг/м³; у Мадриді спостерігали 80–100 мкг/м³. ВООЗ наголошує, що частинки PM2.5 проникають глибоко в легені й кровотік, загострюють астму, хронічні легеневі та серцеві захворювання і можуть збільшувати потребу в госпіталізації. Отже, зона медичного та економічного впливу значно ширша за видимий периметр пожежі.
Вигоріла площа не дорівнює знищеному лісу: до неї можуть входити луки, чагарники, торфовища, аграрні землі та контрольовані випалювання. Однак великі й повторні пожежі фрагментують середовища існування, знищують місця розмноження, змінюють видовий склад і полегшують поширення інвазійних видів. Масштаб ризику видно з попереднього сезону: у 2025 році 424 тис. га, або 39% вигорілої площі ЄС, припали на території Natura 2000. Повна оцінка для 2026 року з’явиться лише після фінального картографування.
Після сильного прогоряння ґрунт втрачає органічну речовину й захисний рослинний покрив, стає вразливим до ерозії та інтенсивного стоку. Зола, поживні речовини, метали й продукти горіння потрапляють до річок та водосховищ, підвищуючи витрати на очищення води. EEA окремо попереджає про вторинні ризики: паводки, екологічні посухи, спалахи шкідників і хвороб. У 2026 році ці ризики накладаються на посуху: у липні 50% території ЄС і Великої Британії перебувало під тим чи іншим рівнем посушливого стресу, а великі європейські річки опускалися до рекордно низьких рівнів.
Основні екологічні наслідки перевищення щорічного показника пожеж
Канал впливу | Безпосередній наслідок | Середньо- та довгостроковий ефект |
|---|
Атмосфера | CO₂, CO, метан, чорний вуглець, PM2.5 | Внесок у глобальне потепління, хвороби населення |
Біорізноманіття | Загибель організмів, втрата оселищ | Фрагментація, зміна видового складу, інвазії |
Ґрунти | Втрата покриву й органічної речовини | Ерозія, нижча родючість, повільне відновлення |
Вода | Зола й забруднювачі у стоку | Дорожче очищення, евтрофікація, ризик паводків |
Вуглецевий баланс | Миттєві пожежні викиди | Тимчасове або тривале ослаблення поглинання CO₂ |
Україна | Поєднання природних і воєнних загорянь | Потреба в розмінуванні, аналізі забруднення й окремій атрибуції |
Економічні наслідки
Площа пожежі сама по собі не вимірює фінансового збитку. Один гектар біля міста, курорту, промислового вузла чи лінії електропередач може коштувати в сотні разів дорожче за гектар віддаленої малопродуктивної рослинності. Тому економічна оцінка має враховувати щонайменше шість блоків.
Перший — фізичне знищення житла, комерційних будівель, доріг, мереж, техніки й запасів. Другий — витрати на гасіння, авіацію, евакуацію, тимчасове розміщення, медичну допомогу та видалення уламків. Третій — втрати лісового й аграрного секторів: деревини, кормової бази, садів, виноградників, худоби та майбутньої врожайності. Четвертий — зупинка бізнесу, транспортні обмеження й скасування туристичних поїздок. П’ятий — медичні витрати та втрачений робочий час через дим і стрес. Шостий — багаторічна рекультивація ландшафтів, протиерозійні роботи й відновлення водозборів.
Єврокомісія оцінює типовий щорічний збиток від пожеж для майна та інфраструктури ЄС приблизно у EUR2,5 млрд. Приватна оцінка AccuWeather, наведена Reuters 6 серпня, дала для великих пожеж літа 2026 року значно ширший діапазон — EUR15,6–19,1 млрд, включно з майном, інфраструктурою, гасінням, прибиранням і очікуваними страховими вимогами. Це не офіційний баланс і не остаточний результат сезону, а модельна оперативна оцінка; її не можна прямо порівнювати із середньорічним показником Комісії через інший склад витрат.
Оцінки втрат від пожеж на території ЄС
Оцінка | Значення | Що охоплює | Головне обмеження |
|---|
Єврокомісія, структурний орієнтир | ≈EUR2,5 млрд на рік | Майно та інфраструктура в ЄС | Не повний суспільний збиток і не оцінка 2026 року |
AccuWeather / Reuters, 06.08.2026 | EUR15,6–19,1 млрд | Майно, інфраструктура, гасіння, уламки, очікувані страхові вимоги | Приватна попередня модель до завершення сезону |
Франція, оцінка INSEE для спеки та посухи | EUR10–15 млрд | Прямі й непрямі наслідки тепла, посухи, пожеж і падіння агровиробництва | Не є окремою оцінкою лише пожеж |
Розрив між цифрами показує головну проблему обліку: «вартість пожеж» залежить від меж оцінки. Національні реєстри часто фіксують застраховане майно та бюджетні витрати, але не повністю враховують втрату екосистемних послуг, здоров’я, доходів малого бізнесу й туристичну репутацію. За даними EEA, у 1980–2024 роках приватним страхуванням було покрито менш як 20% усіх кліматичних збитків у ЄС, а для групи кліматологічних ризиків, куди входять спека, посуха й пожежі, — лише трохи більш як 10%. Решта лягає на домогосподарства, компанії та державні бюджети.
Оперативний тиск 2026 року видно й без остаточного балансу. Під час липневих пожеж у Франції та Іспанії було переміщено понад 300 тис. людей; ЄС направив до Франції сім літаків і чотири гелікоптери, до Іспанії — шість літаків, 134 рятувальники та 41 транспортний засіб. Уся спільна резервна система на сезон складалася з 22 літаків і п’яти гелікоптерів, а майже 800 пожежників були заздалегідь розміщені у зонах високого ризику. Це зменшує втрати, але водночас демонструє, що пожежі вже стали постійною статтею європейських витрат на безпеку.
Висновки
Станом на кінець серпня 2026 року Європа переживає не рекордний для ЄС, але дуже важкий і географічно незвичний сезон. Південний захід концентрує основну площу в ЄС, Балкани мають найбільше навантаження відносно розміру держав, Північно-Західна Європа — найсильніше відхилення від звичного режиму, а показник України неможливо повністю пояснити без урахування війни.
Для підсумкової оцінки недостатньо одного рейтингу гектарів. Мінімальний набір має включати абсолютну площу, частку території, порівняння з історичною сезонною нормою, тяжкість прогоряння, тип земного покриву, частку природоохоронних територій, викиди, населення й активи в зоні ризику, прямі та непрямі економічні втрати. Лише така система відрізнить велику пожежу у віддаленій місцевості від катастрофи, що руйнує екосистеми, здоров’я, бізнес і публічні фінанси.
Політично пріоритет зміщується від суто гасіння до управління ризиком: відновлення мозаїчних ландшафтів, випас і контроль пального матеріалу, змішані лісові насадження, захист торфовищ і водозборів, протипожежне планування забудови та раннє попередження. Показовою є оцінка Єврокомісії, що до 96% займань у ЄС можуть бути пов’язані з людською діяльністю. Отже, значна частина ризику формується до появи полум’я — у землекористуванні, інфраструктурі, поведінці та якості управління.
Основні джерела: JRC, GWIS Statistics Portal, EFFIS Statistics Portal, GWIS, EFFIS, JRC, European Commission, EEA, CAMS, WHO/Europe, EEA, JRC, European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations, Reuters.